Carstensz Pyramid (Puncak Jaya) – 4884 m – Vrchol Papuy

Expedice na Carstnesz Pyramid

Carstensz Pyramid – vrchol

Carstensz Pyramid – vrchol Papuy Photo©JahodaPe­tr.cz

Carstensz Pyramid (Puncak Jaya) je nejvyšší horou nejen ostrova Nová Guinea, ale také Austrálie a Oceánie. Leží ve Sněhových horách Indonéské provincie Papua (dříve Irian Jya). Výstup na Carstensz je možný pouze horolezeckou technikou. Na vrchol vede několik cest. Nejjednodušší je „normálka“ , kterou vystoupil v roce 1962 Heinrich Harrer, první přemožitel Carstensz Pyramid.

Carstensz Pyramid

Horolezci z Chile blízko vrcholu Carstenszovy Pyramidy Photo©JahodaPe­tr.cz

Expedice na Carstensz Pyramid organizujeme dvojím způsobem. V levnější variantě absolvujeme s našimi klienty 5 – 7 denní trekking, ve druhém případě je možno letět helikoptérou takřka až do Base Campu. V obou případech máme na dosažení vrcholu celých pět lezeckých dní (climbing days). Druhý způsob je sice o týden kratší, ale je mnohem dražší, navíc v současnosti není vždy vhodná helikoptéra v této oblasti k dispozici.

Carstensz Pyramid vrchol

Carstensz Pyramid – Petr Jahoda na vrcholu u pamětní desky Photo©Miroslav Ca­ban

Na vrchol Carstnesz Pyramid vodíme naše klienty jednodušší cestou, „Normálkou“. Kdo má zájem, může si samostatně zkusit třeba i Diretku, času na to máme dost. Ke zlezení vrcholu Carstensz Pyramid normálkou stačí 12 – 15 hodin včetně návratu zpět do Base Campu. Jde tedy o záležitost na jeden den. Zbývající dny využíváme na další vrcholy, třeba Ngga Pulu s ledovcem přímo na vrcholu, nebo značně exponovaný Middle Peak, či jen k procházce na Carstenszův ledovec. Přestože Carstensz Pyramid i Ngga Pulu leží takřka na rovníku, můžete si zde i zalyžovat.

Carstensz Pyramid Trekking – Papuánská rajská zahrada

Carstensz-Kembalo plato

Krása Carstensz trekkingu Photo©JahodaPe­tr.cz

Trekking na Carstensz Pyramid je jeden z nejkrásnějších treků, jaký Papua může nabídnout. Ačkoli je velmi náročný, věci, které můžete vidět během cesty, jsou překrásné a absolutně unikátní.

Trekking ke Carstensz Pyramid je jeden z nejkrásnějších treků na Papui. Patří sice k náročným, ale to, co cestou uvidíte a zažijete, je úžasné a zcela jedinečné. Začíná se ve výšce 2000 mnm v pásmu horského deštného pralesa, brodí se řeky a jde se přes klády a primitivní mosty, posléze se biotop změní na krátké pásmo mlžného pralesa, které končí na Kembalo Plató ve výšce kolem 3500 mnm. Zde začínají nekonečné lesy obřích stromových kapradin, které se táhnou až ke sněžným horám, kde začínají horské velikány. Z Kembala plató se zvedá masiv Carstensz Pyramid s převýšením 1500 m. Cesta do New Zealand Pass je vysokohorským zážitkem a zároveň zkouškou nosičů.

Tady se vyšplháme až do výšky 4500 mnm. Krátký trek mezi horami připomínajícími nejkrásnější horské národní parky světa je zakončen sestupem do doliny Merental, kde na úpatí Carstensz Pyramid leží v údolí jezer náš Base Camp. Jsme ve výšce 4200 mnm a i zde někdy k ránu sněží. Od vrcholu Carstensz Pyramid nás dělí jen 684 výškových me­trů.

Carstensz Pyramid – Papuánští domorodci

Papua – Kmen Damalů

Papua – Kmen Damalů Photo©JahodaPe­tr.cz

Na trek ke Carstensz Pyramid najímáme domorodé nosiče. Poblíž letiště, kde přistaneme, žijí dva kmeny – Kimial a Damal. Někteří domorodci dodnes chodí nazí, pouze s kotekami na penisech a s ptačími zobáky v nosní přepážce, stejně jak to zažil Heinrich Harrer. Doporučujeme přečíst si jeho knihu „Přicházím z doby kamenné“, kterou po zlezení Carstensz Pyramid a ukončení pobytu na Papue napsal.

Příslušníci kmenů Damal i Kimial velmi krásně zpívají. To si dosyta vychutnáme na treku ke Carstensz Pyramid, kde nosiči nocují pod převisy skal, celou noc udržují oheň a někdy až do rána zpívají své tradiční písně. Večery strávené s nimi dokonale umocňují atmosféru pravěkého tajemna a jsou jednoznačně nezapomenutelné.

Povolení

Carstensz Pyramid – povolení

Povolení na Carstensz Pyramid. Víte, které je správné? Některé z nich, nebo snad žádné? Možná jen jedno? Photo©JahodaPe­tr.cz

Na Carstensz Pyramid je nutné speciální povolení schvalované nejvyššími bezpečnostními orgány Indonésie (tajnou policií BAIS ABRI, armádou, federální policií, Ministry of Tourism, Ministry of Sport, Ministry of Immigration …).

Vyřízení povolení trvá i několik měsíců. Od roku 1995 až do roku 2005 byla Carstensz Pyramid pro turisty zcela uzavřena. Teprve nedávno vláda opět povolila horolezecké výstupy v oblasti Carstenszu.

Stále je ale jen málo agentur, které povolení skutečně dostanou. My jsme je dostali jen několik málo dní potom, kdy byla Carstensz Pyramid znovu otevřena, ale za tím stojí naše mnoholetá, velmi dobrá spolupráce s indonéskými úřady. Obávám se, že za normálních okolností je povolení k výstupu na Carstensz Pyramid stále prakticky nezískatelné…

Více informací

Více informací o výpravách na Carstensz Pyramid najdete na serveru www.CarstenszPapua.com ,který rovněž provozuje naše agentura Absolut Adventure (Tento server je v angličtině)