Korowai & Kombai – Papuánští Stromoví lidé

Stromoví lidé, Korowaiové a Kombaiové, žijí v povodí řeky Brazza, v rozsáhlých nížinných džunglích v podhůří pohoří Jayawijaya, na jihozápadní straně ostrova Nová Guinea v indonéské provincii Papua (Irian Jaya). Komáři i odvěká rivalita a nepřátelství je donutily stavět domy v korunách stromů. Některé z nich jsou až 40 m vysoko.

Papua-Kombai-kmen stromových lidí

Kombaiové – stromoví lidé Photo©Josef Bojanovsky (Čech)

Papua-Kombai-kmen stromových lidí

Kombaiové – stromoví lidé Photo©Ivo Franz Pindur (Němec)

Papua-Kombai-kmen stromových lidí

Kombaiové – stromoví lidé Photo©JahodaPe­tr.cz (Čech)

Papua-Korowai-kmen stromovích lidí

Korowaiové – stromoví lidé Photo©Mrs.Bibiana Stefania Fair (Kanada)

Papua-Kombai-kmen stromových lidí

Kombaiové – Pomáháme jim při zpracování sága Photo©JahodaPe­tr.cz (Čech)

Korowaiové & Kombaiové – přátelští kanibalové"

Papua-Kombai-kmen stromových lidí. Jaromír Giecek, profesionální kameraman a fotograf. Natočil šestidílný televizní seriál o životě papuánských kmenů

Kombaiové – stromoví lidé & J.Giecek Photo©Petr Jahoda

Papua-Korowai – kmen stromových lidí

Korowai – stromový dům Photo©Pavel Vacha

Kmeny Korowai a Kombai byly kanibalové. Jsme přesvědčeni o tom, že dodnes praktikují rituální kanibalismus, ale ve značně menší míře. Korowajové a Kombajové jsou jedněmi z nejdivočejších kmenů žijících na Papui. Přesto se s nimi dá rozumně vyjít. Přesvědčily nás o tom všechny naše dosavadní expedice. Na území těchto kmenů jezdíme již přes 10 let. Dnes tam máme i některé „své přátele“.

Na fotografii vlevo: Jaromír Gieček, profesionální fotograf a kameraman České televize hraje pro kombajské děti a ženy. Jaromír Gieček natočil šestidílný dokument o životě papuánských kmenů. (Kombaiové- kmen stromových lidí)

Na fotografii vpravo: Stromový dům Korowaiů, v Indonézštině zvaný „rumah thingi“

Korowai & Kombai – muži oblečení do kostí – Západní Papua

Papua-Korwai-kmen stromových lidí

Stromový dům Korowaiů Photo©JahodaPe­tr.cz

Korowajové jsou jedním z mála papuánských kmenů, který nenosí koteky. Muži tohoto kmene mají penis „zatlačený“ do šourku a na kůži, která vyčnívá ven, mají pevně přivázaný zelený list. Korowai Batu používají místo listu skořápky různých jader. Ženy Korowajů nosí sukénky vyrobené z lýka ságové palmy, jejich hlavní potravy.

Papua-Kombai-kmen stromových lidí

Kombajové lezou do stromového domu Photo©Luděk Uzel (Čech)

Kombajové jsou nejkrásnějším kmenem na západní Papui, který známe. Jeho muži nosí na penisech místo koteky zobák z velkého zoboroha. Jejich hrozivé vzezření znásobují dlouhé náhrdelníky ze psích zubů. Jen málokdy odkládají svoje luky a šípy, jejichž hroty bývají často vyrobeny z kasuářích kostí. „Takové šípy používáme jen na lidi“, říkali nám Kombajové. Ženy chodí polonahé, jen v sukýnkách ze sága. Tady se čas zastavil jen chvíli poté, co vyhynuli dinosauři. Na celém světě neznám nádhernější kmen…

Korowai & Kombai – Náčelník náčelníků – Západní Papua

Papua-Kombai-kmen stromových lidí

Kombaiové – stromoví lidé Photo©JahodaPe­tr.cz

Nová Guinea, speciálně západní Papua, dovede připravit mnohá překvapení. Kmen Kombajů je mírně řečeno, „problematickým“ kmenem. Přesto jsme zde ze strany Kombajů zažili největší projevy přátelství vůbec. Několikrát jsme se setkali s největším náčelníkem všech Kombajů. To není na expedicích obvyklé.

Poprvé nás přivítal s lukem a šípem, trvalo snad hodinu, než jsme směli vstoupit do vesnice, dnes máme dokonce jeho záruky bezpečnosti na kombajském území. Něco neuvěřitelného u náčelníka tak problematické­ho kmene.

Náčelník Kombajů, svalnatý muž s tvrdými rysy. Dva pásy ze psích zubů přes hrudník, jen odhadem jich může být snad 200. V nose rohy z velkého brouka nosorožíka a do tenka o kameny zbroušené velké kančí kly. Ve vlasech pracné ozdoby z bambusových vláken jemně ovinutých kolem vlasů. Jeho penis zakrývá koteka ze zobáku pěti či sedmiletého zoboroha upevněná páskem pleteným z provazů spřádaných z orchidejových vláken. Po celém obvodu kolem pasu je pás zdoben malými zuby, psími stoličkami.

Papua-Kombai-kmen stromových lidí

Kombaiové sbírají ságo (potravina) – hned potom, co skáceli ságovou palmu kamennou sekyrou Photo©Luděk Uzel (Čech)

Naše první setkání se neslo ve znamení nedůvěry, a tudíž bojové nálady. Náčelník se synem nás asi skoro hodinu ohrožovali luky a šípy, než svolili, abychom mohli vstoupit do jejich vesnice. Po třetí nebo čtvrté návštěvě jsme se stali přáteli. V loňském roce následovala náčelníkova osobní záruka za naši bezpečnost na území kmene Kombajů, jednoho z nejdivočejších kmenů na Papui. To již jsme v jeho vesnici byli po sedmé. Získat si přátelství a náklonnost Kombajů není jednoduché.

Korowai & Kombai – Západní Papua rovinný trek

Papua-Kombai-kmen stromových lidí

Trek přes les je velmi obtížný a „mokrý“ – Paní Eva natáčí své přátele se stromovými lidmi – území Kombaiů – Papua Photo©JahodaPe­tr.cz

Trekking na území kmenů Kombai a Korowai, kmenů stromových lidí, je přinejmenším velmi specifický. Jde o oblast nížinného deštného pralesa v těsné blízkosti hor a nedaleko od moře. To zvyšuje množství ročních srážek na maximum. V letech 2003 a 2004 jsme tam zažili několik „suchých“ expedic, ale v jiných letech bylo deště více než dost.

Papua-Kombai-kmen stromových lidí

Kombaiové – rodinné foto před odjezdem Photo©JahodaPetr

Extrémně mokrým byl rok 2005. To jsme na území Kombajů realizovali 3 expedice a na všech dost pršelo, ale hlavně se zvedla hladina řek. Stávalo se, že jsme museli i delší úseky zatopené džungle brodit, někdy i více než po kolena ve vodě. Mnohé mosty z klád byly pod hladinou. Občas se stalo, že někdo upadl do vody. Tehdy se nám maximálně osvědčily voděvzdorné batohy GEMMA, které jsou koncipovány jako nosiče na vodácké pytle.

Papua-Kombai-kmen stromových lidí

Kombajové-poslední pohled na území Kombajů*Photo©Ja­hodaPetr.cz (foto z „letiště“)*

Další trekking v „suchém“ pralese je po cestičkách, často přerušených ságovými rašeliništi. Tady se stává, že zapadáme do řídkého bláta často nad kotníky, občas i po lýtka. Na pasekách, kde stojí stromové stromy, musíme balancovat na kládách z pokácených kmenů.

Obecně se dá říci, že trekking u kmenů Korowai a Kombai patří k těm náročnějším, ale zvládnutelným pro každého, kdo je zvyklý se alespoň trochu pohybovat. Tempo volíme takové, aby stačili všichni, zpravidla nechodíme více než 4 – 6 hodin. Proto je možné i v takto náročném terénu dosáhnout cíle bezpečně a obezřetně. Tento trekking nelze podceňovat, ale není nutné se jej ani příliš obávat. Nakonec, zažili jsme zde i dva „suché“ roky…

Korowai & Kombai + Asmat – Západní Papua

Naše expedice ke kmeni Korowai a Kombai na západní Papui je možno prodloužit i ke známému kmeni Asmat. V tomto případě u Asmat buď začínáme, nebo končíme. Hned po Daniích jsou Asmat nejznámějším kmenem Papui. Proslavily je skvělé řezbářské dovednosti a tragické zmizení mladého Rockefellera, syna tehdejšího guvernéra státu New York. Více se dozvíte na samostatné stránce o kmeni Asmat.

Korowai & Kombai – Programy expedic

Korowai & Kombai – programy expedic