Wamena – Západní Papua – první kontakt na Papuánské vysočině

Po té, co začali misionáři pronikat i do Baliemského údolí, bylo nutno někde vybudovat letiště, které by je zásobovalo. Tak byla založena indonéská osada Wamena.

Dnes je Wamena městem, zajišťujícím styk s okolním světem. Baliemské údolí dosud není propojeno s pobřežím silnicí. Wamena s velkým letištěm se tak stala strategickým místem pro zásobování a veškerý styk se světem. Veškeré automobily, stavební stroje i nafta a benzin přiletěly do Wameny velkými herkulesy, nebo nákladními letadly Trigany či jiných cargo společností. Ve městě samém vyrostlo mnoho zděných domů, několik hotelů a moderní křesťanský kostel. Jsou zde velké obchody a jezdí množství automobilů.

Jen občas ještě stále potkáte téměř nahého domorodce, oděného jen do koteky. Je to připomínka starých, velmi nedávných časů. Wamena je také důležitým obchodním centrem a místem, kde se dnes setkávají domorodci různých kmenů, aby mezi sebou obchodovali. Mnohdy jdou na trh do Wameny i týden. Přesto, stará Wamena, s ulicemi plnými domorodců je dnes již definitivně pryč. Stroj času převálcoval malé město, stejně jako brzy převálcuje celé Baliemské údolí a nakonec i celou Papuu…

Navštivte Wamenu – Programy

Prohlídka Wameny – Programy